Det handler om ledelse!

På oppdrag fra Bufdir og i samarbeid med Universitetet i Sørøst-Norge leverer Agenda Kaupang to lederutviklingsprogram og ledelsesfaglig støtte til nettverk.

Er du leder i barneverntjenesten, og ønsker å styrke dine lederferdigheter og bidra til kvalitetsutvikling i tjenesten?

Høsten 2024 lanserte Bufdir en nasjonal satsing på lederutvikling i form av to praktisk rettede lederutviklingsprogrammer. Pilotkullene på begge programmene startet høsten 2024 og påmeldingen for kull med oppstart 2026 er nå godt i gang. Tilbakemeldingene fra deltakerne er svært gode, og dette er verdt å få med seg!

Vi jobber kontinuerlig med planlegging av gjennomføring av nye kull, sted og dato finner du lenger ned på siden her. Vi tar imot påmeldinger fortløpende, og du kan også melde en mer uforpliktende interesse lenger ned på siden. Begge programmene er fullfinansiert av Bufdir, og gjennomføres av Agenda Kaupang i samarbeid med Universitetet i Sørøst-Norge.

Lurer du på noe? Kontakt oss gjerne på barnevernledelse@agendakaupang.no

Barnevernledelse 4

Praktisk lederskap for fremtidens barnevern er et praksisnært lederutviklingsprogram, skreddersydd for deg som har lederfunksjoner i barneverntjenesten. Programmet er samlingsbasert og gir deg de verktøyene du trenger for å håndtere utfordringene i din rolle og drive tjenesten fremover. Programmet er praktisk rettet med utstrakt bruk av ferdighetstrening, kunnskapsbygging og erfaringsutveksling. Som deltaker vil du også følge et strukturert arbeid mellom samlingene i læringsgrupper.

Internkontroll og kvalitetsarbeid er et lederutviklingsprogram med fokus på internkontroll og kvalitetsarbeid. Her setter vi forsvarlighet i sentrum, og gjennom et samlingsbasert og praksisnært opplegg vil du få teoretisk kompetanseheving og praktisk ferdighetstrening som styrker deg i arbeidet med å lede kontinuerlig forbedring av tjenestene. Som deltaker vil du også følge et strukturert arbeid mellom samlingene i læringsgrupper.

Begge programmene gir deg spennende og variert kompetanseutvikling med direkte verdi for lederhverdagen og egen tjeneste! Velg det programmet som passer best for deg, og meld gjerne på hele ledergruppen din. Begge programmene er fullfinansiert av Bufdir.

Lurer du på noe? Kontakt oss gjerne på barnevernledelse@agendakaupang.no

Støtte og fagressurser til barnevernledernettverk

Barnevernledernettverk er regionale grupper av ledere i barneverntjenesten som møtes jevnlig for å dele erfaringer, gi hverandre støtte, få ledelsesfaglig påfyll og utvikle seg i lederrollen. Nettverkene skal bidra til at barnevernledere styrker sin ledelse og styring av egen tjeneste – gjennom refleksjon, faglig utveksling og kollegaveiledning. Statsforvalterne organiserer nettverkene, og alle barnevernledere skal få tilbud om å delta i et nettverk.

En god start gjør det lettere å få nettverket til å fungere godt over tid – både som en støttende arena og som et sted for faglig refleksjon og erfaringsdeling. Denne modulen gir dere forslag til hvordan dere kan avklare formål, forventninger og rammer, og komme fram til arbeidsformer og spilleregler som passer for akkurat deres gruppe.

Vi anbefaler at dere laster ned filmen og presentasjonen med tilhørende kjøreplan og øvelser til utskrift. Start økten med å se filmen, og bruk deretter materialet som inspirasjon  – plukk det som er nyttig for dere, tilpass underveis og la øvelsene danne utgangspunkt for gode samtaler og felles avklaringer. Målet er å gi nettverket en trygg og god plattform for videre samarbeid.

  1. Film
  2. Etablering og oppstart i nettverksgruppe 
  3. Kjøreplan 
  4. Øvelser til utskrift 

Mange ledere opplever å ha det travelt – hele tiden eller nesten hele tiden. I en slik situasjon vil mange av oss oppleve at det er krevende å få gjort «det du egentlig skal gjøre» og mange opplever at jobben innebærer å «løpe rundt i et hamsterhjul». Vår erfaring er at ledere gjerne er dyktige til å lede seg selv, det er en av grunnene til at man nå er i en lederrolle. I denne modulen vil vi tilby øvelser og metoder for å styrke refleksjon rundt eget selvlederskap ytterligere.

Vi anbefaler at dere laster ned filmen og presentasjonen med tilhørende øvelser til utskrift. Start økten med å se filmen. I møtet vil dere jobbe i fellesskap, i mindre grupper og individuelt med refleksjonsoppgaver og øvelser for å styrke eget selvlederskap. Etter endt modul vil hver enkelt sitte igjen med en konkret plan for hva som er neste skritt og hvordan du kan ta arbeidet videre i egen hverdag. På første bilde i presentasjonen ligger det noen forslag til hva det kan være lurt å ha klart når dere samles til nettverksmøte. Lykke til!

Å lede i barnevernet vil innebære å stå i høye emosjonelle krav over tid. God ledelse når følelsestrykket blir stort, er derfor en viktig del av barnevernslederjobben.

Denne modulen inviterer til refleksjon og drøfting av hvordan du kan stå støtt i krevende situasjoner, ta vare på deg selv og samtidig utøve tydelig og trygg ledelse. Vi anbefaler at dere først ser filmen , og deretter at dere bruker presentasjonen som støtte for å skape en god, åpen dialog om denne delen av rollen som barnevernsleder.

  1. Film
  2. Ledelse under høye emosjonelle krav

 

Fra 1. januar 2026 ble kravene til hvordan man som arbeidsgivere og ledere tar vare på det psykososiale arbeidsmiljøet skjerpet noe. Det er ikke en ny plikt som er innført – men en tydeliggjøring, som i praksis betyr at den emosjonelle og organisatoriske belastningen i jobben skal behandles like systematisk som det fysiske arbeidsmiljøet. For dere som står i arbeid med en sterk emosjonell komponent, er dette spesielt relevant. Lovendringen gir oss en presisering av hva arbeidsgiveransvaret innebærer, og en presisering av hva det stilles krav til at man som leder arbeider systematisk med. Dette vil være tema i denne økten.

Vi anbefaler at dere laster ned filmen og presentasjonen. Start økten med å se på filmen.

  1. Film
  2. Systematisk arbeid med psykososialt arbeidsmiljø

Ledergruppeutvikling handler om hvordan vi kan utvikle oss slik at vi blir en velfungerende og effektiv ledergruppe. Det handler om å diskutere hvordan ledergruppen kan og bør fungere, samt følge opp dette i praksis.

Vi anbefaler at dere laster ned filmen og presentasjonen og start økten med å se filmen.

  1. Film
  2. Ledergruppeutvikling